Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Projekty > Projekty 2017 > Akvizícia obrazových hracích hodín s vedutou Bratislavy z roku 1838

 

Akvizícia obrazových hracích hodín s vedutou Bratislavy z roku 1838

Logo MMB
Múzeum mesta Bratislavy má jednu z najväčších zbierok historických hodín na Slovensku. V roku 2017 sa podarilo rozšíriť zbierku o unikátne obrazové hodiny s maľovanou vedutou Bratislavy (Prešporka), datované rokom 1838.
 

 
 

Múzeum mesta Bratislavy má jednu z najväčších zbierok historických hodín na Slovensku. Jej súčasťou je aj počtom neveľká kolekcia nástenných obrazových hodín. Skutočne kvalitné exempláre takýchto hodín, typických pre obdobie biedermeieru, resp. začínajúceho historizmu, sa na starožitníckom trhu vyskytujú už len veľmi zriedkavo a sú vzácne.

 

V roku 2017 sa múzeu podarilo zakúpiť unikátne obrazové hodiny s maľovanou vedutou Bratislavy (Prešporka), datované rokom 1838. Maliar na obraze zachytil dobový pohľad na mesto z petržalského brehu Dunaja. Kompozícia je členená do troch plánov. V ľavej časti zadného plánu dominuje hradný kopec s hradom, ktorý sa v dobe vzniku hodín nachádzal už v ruinách po veľkom ničivom požiari z roku 1811. Z budov starého mesta je najlepšie rozoznateľný korunovačný chrám sv. Martina. Stredný plán obrazu vytvára tok Dunaja, na ktorom okrem parníka a niekoľkých člnov vidno známy drevený loďkový (pontónový) most, vybudovaný v roku 1825 pri príležitosti korunovácie Karolíny Augusty.   V popredí obrazu je na petržalskom brehu namaľovaný koč s konským dvojzáprahom a figurálna štafáž – väčší počet mužov aj žien v dobových odevoch. Malý bielo smaltovaný ciferníček hodín je osadený do striešky stĺpmi podopretého altánku.

 

Maľba vznikla podľa dobovej grafickej predlohy. Je ňou kolorovaný lept neznámeho autora z 30. rokov 19. storočia, ktorý sa nachádza v zbierkach Galérie mesta Bratislavy. Obraz je namaľovaný na plechovej podložke a osadený do dreveného profilovaného zláteného rámu. Celkové rozmery hodín sú: výška 78 cm, dĺžka 93,5 cm a hrúbka rámu 16,5 cm.

 

Hodiny majú štvrtinový hodinový stroj s odbíjaním. Do rámu obrazu je vmontovaný funkčný klinčekový hrací strojček, ktorý striedavo hrá dve melódie. Je značený menom RZEBITS(EK) a možno ho identifikovať ako výrobok známej pražskej dielne Řebíček. František Řebíček, rodák z českého mesta Josefov, od roku 1813 patril k známym výrobcom hracích strojčekov a získal ocenenia na svetových výstavách v Paríži a Londýne.

 
Kontakt: Mgr. Zuzana Francová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 15.1.2018 / 15.1.2018
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa