Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

História okolo nás

zakladne logo
Milé návštevníčky, milí návštevníci, cyklus prednášok, ktorý ste poznali pod názvom 1000 rokov histórie, sme inovatívne premenovali na cyklus História okolo nás.
V roku 2021 sme do projektu pozvali samé ženy, renomované historičky z Historického ústavu SAV a zamerali sme sa práve na tému ženy v histórii. Prednášky si pre vás pripravili: PhDr. Tünde Lengyelová, CSc., PhDr. Daniela Dvořáková, DrSc., a PhDr. Miriam Hlavačková, PhD.
Niektoré plánované prednášky presúvame do online priestoru.
 

 
 

História okolo nás / Ženy v histórii

Šiesty ročník je venovaný žene a jej životnému štýlu v rôznych historických obdobiach. 

História okolo násV prvej prednáške PhDr. Tünde Lengyelová, CSc. bude hovoriť na tému Žena a právo.Často počujeme tvrdenie, že ženy boli bezprávne. V Uhorsku tomu tak nebolo, ale nie je na mieste ani priveľký optimizmus. V prednáškach sa dozviete: čo všetko, okrem zákonov, ovplyvňovalo život žien v minulosti, aké boli od nich očakávania, čo mala dobrá dcéra, manželka, prípadne vdova spĺňať. Prednášky prinesú pohľad na rozdielny život šľachtičnej, meštianky a poddanej. 

Posielame video-pozvánku na streamovanie prednášky v utorok, 13. 4. 2021 o 15.00. Tešíme sa na vaše pripojenie a prajeme vám pohodu. Veríme, že si odnesiete veľa nových poznatkov zo zaujímavej témy. PhDr. Tünde Lengyelová, CSc., Historický ústav SAVVyštudovala archívnictvo na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po krátkej praxi v archíve od roku 1987 pracuje v Historickom ústave SAV. Špecializuje sa na obdobie raného novoveku, predovšetkým  na problematiku spoločenského života, dejiny každodennosti, životného štýlu a rodinného života. Množstvo štúdií venovala otázkam o postavení žien v 16. – 17. storočí. Je autorkou kníh Báthory – Život a smrť, Život na šľachtickom dvore, Bosorky, strigy, čarodejnice a v spoluautorstve s Dianou Duchoňovou vydali monografiu Hradné kuchyne a šľachtické stravovanie v ranom novoveku.


 
Kontakt: PaedDr. Martina Pavlikánová PhD.
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 12.3.2021 / 7.4.2021
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa