Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov > Fotogaléria 2014

 

Limes Romanus a doklady vojenstva v Gerulate

Symbol muzea Antickej Gerulaty
Limes Romanus a doklady vojenstva v Gerulate je názov novej výstavy v Múzeu Antická Gerulata Rusovce, ktorá predstavuje Gerulatu vo svetle nálezov zbraní a vojenského výstroja.
Výstav je sprístupnená od 4. 9. 20019 v čase návštevných hodín od 10.00 do 17.00.
Výstava predstaví Gerulatu ako súčasť unikátnej pamiatky Rímskej ríše prostredníctvom zbraní, rôznych militárií, konského postroja, medicínskych nástrojov či kolkov vojenských jednotiek na tehlách. Unikátom je odlievacia forma na výrobu beneficiárskych insígnií či prvý diplom z Gerulaty.
Projekt podporil Bratislavský samosprávny kraj z dotačného programu BSK – dotačná schéma Bratislavská regionálna dotačná schéma na podporu KULTÚRY 2019.
 

 
 

Systematický archeologický výskum v Rusovciach je hlavným zdrojom informácii o živote obyvateľov v minulosti. Najslávnejším obdobím sú prvé 4 storočia, keď sa nášho územia dotkla hranica Rímskej ríše a zadunajská časť Bratislavy s obcami Jarovce, Rusovce a Čunovo sa stala integrálnou súčasťou ríše. Rimania na ochranu svojej ríše vybudovali dômyselný ochranný systém Limes Romanus a opačne, hranice obklopovali civilizovaný svet a boli nenahraditeľné pre vnútornú stabilitu v ríši. Vojenské jednotky umiestnené v táboroch pozdĺž  hraníc boli katalyzátorom , ktorý na hraniciach umožnil vznik novej spoločnosti. Boli tiež membránou, cez ktorú prenikali rímske myšlienky, technológie a predmety dennej potreby.

Doklady vojenstva v Gerulate a jej zázemí majú za cieľ vo svetle nových i starších výskumov predstaviť  každodenný život v kasteli Gerulata, ale aj vojenské a politické míľniky, ekonomiku, obchod či kontakty Gerulaty s ostatným rímskym svetom. Nálezy kolkovaných tehál COH V LVC prezentujú 5. kohortu, ktorá pravd. založila kastel Gerulatu. Fragment formy na odlievanie beneficiárskych insígnií je dokladom cursus publicus,  štátnej poštovej dopravnej  služby. Výnimočné nálezy dopĺňa fragment vojenského diplomu, rôzne kovania, výzbroj a výstroj. Súčasťou vojenského života sú aj hry, pričom doskové hry sa považujú za hry so stratégiou a Rimania ich považovali za cvičenie logického myslenia.

Výstava predstaví aj cisársku armádu. V Gerulate bola stacionovaná od začiatku 2.storočia jazdecká jednotka Ala I Cannanefatium.Jediná tehla s kolkom tejto jednotky pochádza práve z Gerulaty.  Patrila k auxuliárnym jednotkám. Tieto pomocné jednotky podobne ako légie boli číslované a dostávali mená, ktoré väčšinou vystihovali etnický pôvod, zakladateľa jednotky, prípadne špecializáciu zbrane. Na čele takejto jednotky stál praefectus alae, ktorým v Gerulate bol Marius Firmus. Z nápisov na kamenných pamiatkach poznáme aj mená ďalších vojenských hodnostárov.

 
Kontakt: PhDr. Jaroslava Schmidtová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 9.10.2019 / 9.10.2019
 

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Projekty > Projekty 2019
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa