Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Mesto v ateliéri / ateliér v meste

Mesto v ateliréri...
Výstava je zameraná na jednu z najznámejších osobností bratislavskej fotografie E. N. Kozicsovi a zameriava sa na aspekt dokumentovania života v meste s ťažiskom na druhú polovicu 19. storočia. Autorsky ju pripravili PhDr. Elena Kurincová a Mgr. Marta Janovíčková. Výstavná sieň MMB v Starej radnici.
20. 5. 2016 - 9. 10. 2016
Sprístupnená denne ut - pia 10:00 - 17:00; so - ne11:00 - 18:00
 

Odkazy


 
 
Tvorba fotografa Eduarda Nepomuka Kozicsa (1829-1874) a ateliéru jeho potomkov predstavuje v dejinách vizuálnej kultúry na Slovensku osobitné miesto.
Priraďuje sa k prácam najvýznamnejších stredoeurópskych fotografov 19. storočia (  napr. Andreas Groll, Alexander Seik)  predovšetkým experimentovaním s farebnou fotografiou ( chromofotografiou ). Zbierka Múzea mesta Bratislavy  svojím rozsahom okolo 1200 jednotlivín  a aj najväčším súborom zachovaných chromofotografií  ( 17 kusov ) patrí  k  najhodnotnejším na Slovensku.
Projekt výstavy sa zameriava na žánrové zastúpenie v jeho tvorbe ( portrét, exteriérová fotografia, reportáž). Ateliér Kozics sa stal dokumentátorom  života v meste v rozpätí viac ako sedem desaťročí (1854 -1926/1929). Vizualizuje podobu jednotlivcov obyvateľov a návštevníkov mesta,  ale  aj záujmových a profesijných skupín ( napr. zamestnancov firiem, členov spolkov) . Zachytáva fotoaparátom  architektonické pamiatky mesta, ulice, námestia a okolitú krajinu.
Portrétnym stvárnením jednotlivcov ale aj skupín obyvateľov mesta, zobrazením ich odevu, účesu, šperkov sa stáva Kozicsova fotografia nositeľom znakov ich sociálnej príslušnosti.    
Cieľová skupina: Múzeum mesta Bratislavy sa pri svoje výstavnej a prezentačnej činnosti zameriava na obyvateľov hlavného mesta  ale aj jeho návštevníkov.
Približuje dejiny mesta, mestskú samosprávu, hospodárske, umelecké a  spolkové aktivity jeho obyvateľov. Významný segment v jeho činnosti je aj dokumentácia každodennosti života obyvateľov.
Výstavný projekt  o jednej z najznámejších osobností bratislavskej fotografie E. N. Kozicsovi  sa zameria na tento aspekt dokumentovania života v meste s ťažiskom na druhú polovicu 19. storočia. 
K cieľovej skupine našej výstavy  budú patriť  popri širokej kultúrnej society mesta, študentov, žiakov škôl aj turisti.
Špecifickými prameňmi (fotografiami a inscenovanými prvkami) im projekt priblíži atmosféru života mesta.   
 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 15.5.2016 / 15.5.2016
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa