Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Múzeum žije!

zakladne logo
V blogu Múzeum žije! si môžete prečítať rôznorodé príspevky, názory zamestnancov MMB ako aj prezentácie zo života Múzea mesta Bratislavy (MMB).

 
 
ZmenenéNázov a anotáciaZodpovedá
19.2.2021Venovali 30 minút slávy Múzeu mesta Bratislavy
Publikácia je po dvoch rokoch na svete a vracia nás do spomienok na oslavy 150. výročia založenia múzea. Jedinečný projekt dotváral trojicu projektov MMB ocenenú cenou Múzeum roka 2018.
PhDr. Beáta Husová
15.2.2021Akvizícia čestnej ceny z prešporských jazdeckých pretekov v roku 1898
Múzeu mesta Bratislavy v roku 2020 zakúpilo do zbierok unikátny artefakt - čestnú cenu (Ehrenpreis) z jazdeckých pretekov konaných v Prešporku v roku 1898. Nadobudnutá jazdecká cena sa pravdepodobne vzťahuje na prešporské konské dostihy z 3. mája 1898, ktoré sa konali pod protektorátom (záštitou) arcivojvodu Františka Ferdinanda d´Este.
Mgr. Zuzana Francová
23.2.2021Vyšiel 31. zväzok ročenky Bratislava. Zborník Múzea mesta Bratislavy
Na sklonku roka 2020 vyšiel už 31. ročník múzejného zborníka – ročenky Bratislava. Zborník vychádza každoročne už 22 rokov od obnovenia v roku 1998, keď v jubilejnom roku 140. výročia založenia múzea vyšiel 10. zväzok, ktorý nadviazal na prvých deväť ročníkov vydaných v rokoch 1965 – 1976.
PaedDr. Martina Pavlikánová PhD.
18.1.2021Vyšiel zborník venovaný Jankovi Jesenskému a Jozefovi Gregorovi Tajovskému
Múzeum mesta Bratislavy vydalo obsažný zborník venovaný Jankovi Jesenskému a Jozefovi Gregorovi Tajovskému, dvom popredným osobnostiam kultúrneho života Bratislavy medzivojnového obdobia. Zborník vyšiel v roku 2020, v ktorom uplynulo 80 rokov od smrti J. G. Tajovského a 75 rokov od smrti J. Jesenského.
PhDr. Daniel Hupko, PhD.
2.12.2020Katarína Harmadyová o výskume na NKP hrade Devín
Milí priaznivci múzea a archeológie, v rámci Blogu mmb v sekcii Múzeum žije! prinášame príspevok Mgr. Kataríny Harmadyovej, PhD. z archeologického výskumu na NKP hrade Devín, ktorý vedie. Podelila sa s nami o najnovšie výsledky výskumu a my pripomíname, že po zime, v roku 2021, sa začne opäť intenzívne pracovať.
PhDr. Beáta Husová
1.4.2021Generálna rekonštrukcia Michalskej veže
Múzeum mesta Bratislavy od 1. decembra 2020 uzatvára približne na dva roky Michalskú vežu – Múzeum zbraní. Návštevníci majú možnosť ešte do 29. 11. 2020 navštíviť naše tretie najobľúbenejšie múzeum, pozrieť si expozíciu a potešiť sa výhľadom na mesto. Z veže ho máte ako na dlani. Dôvodom uzavretia je dlho očakávaná generálna obnova architektonicky vzácneho objektu v historickom centre mesta.
PhDr. Beáta Husová
22.11.2020Tvoríme bezbariérové múzeum
MMB – Múzeum dejín mesta v Starej radnici je prvým múzeom v Bratislave, ktoré má texty odborných panelov v expozícii preložené do slovenského posunkového jazyka a stáva sa tak komfortnejšie pre nepočujúcich návštevníkov. Dobrá vec sa podarila vďaka spolupráci s OZ DeafStudio, ktoré sa zapojilo do projektu Ministerstvá kultúry „Prieskum bezbariérového prístupu múzeí a vybraných kultúrnych inštitúcií na Slovensku z hľadiska nepočujúcich osôb“ a Erasmus+ od Iuventy Museum and Art Education for Deaf Empowerment – MADE (Múzejné a umelecké vzdelávanie pre posilnenie nepočujúcich). Projekt sleduje vzdelávanie ľudí v umeleckých smeroch, kde patria aj múzeá a nabáda ich, aby sa stali múzejnými sprievodcami pre nepočujúcich návštevníkov.
PhDr. Beáta Husová
25.11.2020Maľovaný betlehem na sklených tabuliach 2020
Tradíciu tvorby betlehemov v Starej radnici sme dodržali aj v roku 2020. Vyštudovaná pedagogička výtvarnej výchovy, Martina Pavlikánová, je v súčasnosti dušou uvedenej aktivity.Betlehem sa na skle zaskvel. Umelecky úprimne dotvára atmosféru adventu a Vianoc 2020 v Starej radnici. Pozrite si s nami ako vznikal.
PhDr. Beáta Husová
21.11.2020Aký bude advent 2020 v Starej radnici?
Na nádvorí Starej radnice zapálime postupne štyri adventné sviečky. Prvú už v nedeľu 29. 11. 2020. Nebudú tu chýbať ani remeselníci a kvalitné slovenské výrobky. V dňoch 28. – 29. 11. 2020; 4. – 6. 12. 2020; 11. – 13. 12. 2020,18. – 20. 12. 2020 si môžete v štyroch stánkoch zakúpiť slovenské výrobky a potešiť tak svojich blízkych. Všetko však za prísnych opatrení. Od 12. 12. 2020 sprístupňujeme v Starej radnici výstavu Ako sa hrali naši...
PhDr. Beáta Husová
16.11.2020Bodka za výstavou Na okraji záujmu [PDF, 8,8 MB]
Pred niekoľkými rokmi vznikla v múzeu tradícia. Rozšírili sme odbornú činnosť múzea v podobe vydania obsažných odborných katalógov k vlastným výstavám. Vyplňte si jesenné dni čítaním najnovšieho katalógu od autora Dana Hupku Na okraji záujmu / Z literárnych zbierok MMB. Čaká na vás na predajných miestach múzea. Možno vám niektoré myšlienky unikli a vy sa k nim môžete opätovne vrátiť. Doplňte si zbierku odborných katalógov MMB špeciálne vydaných k výstavám.
PhDr. Beáta Husová
12.11.2020Ako sa hrali naši... Prípravy výstavy v plnom prúde
Prípravy na inštaláciu výstavy Ako sa hrali naši... sú v plnom prúde.
Autorka výstavy Marta Janovíčková nás pozvala aspoň virtuálne do zákulisia reštaurátorských ateliérov. Na fotografii vidíme tím reštaurátorov, ktorí skladajú vlak s koľajnicami. Čoskoro ho uvidíte aj na výstave.
Mgr. Marta Janovíčková
4.9.2020Časť zariadenia vily Gregorovcov v Bratislave
Vila Jozefa Gregora Tajovského (1874 – 1940) a jeho manželky Hany Gregorovej (1885 – 1958) bola spoločenským „centrom“, ktoré priťahovalo mnohých etablovaných i mladých umelcov – spisovateľov či maliarov. Múzeum mesta Bratislavy spravuje časť zariadenia z tohto bratislavského domu, ktoré získalo darom od dcéry manželov Gregorovcov – pani Dagmar Prášilovej Gregorovej (1916 – 2004).
PhDr. Daniel Hupko, PhD.
19.5.2020Čo nevidíte na prechádzke bratislavskými ulicami
Objektívom vedúceho oddelenia prevádzky Petra Rajkoviča zo strechy Starej radnice. Zábery vznikli v pracovnom procese pri pravidelných kontrolách objektov Múzea mesta Bratislavy.
Ing. Peter Rajkovič
8.5.2020Pripravujeme sa na otvorenie múzeí
Naši kolegovia pripravujú po dvoch mesiacoch múzeá na prijatie prvých návštevníkov. Ukážeme vám, čo sa deje za zavretou bránou nádvoria Starej radnice. Ďakujeme všetkým za pracovný elán, aj keď úsmevy ešte stále skrývame za rúškami...
PhDr. Beáta Husová
20.4.2020Múzeá MMB v čase pandémie virtuálne
Panoramatické zábery na tematické múzeá Múzea mesta Bratislavy.
PhDr. Beáta Husová
20.4.2020Hrad Devín / Blog mmb
Hrad Devín patrí k najvýznamnejším archeologickým lokalitám v strednej Európe.
Pozrite si video a spoznajte jeho históriu z pohodlia domova.
Mgr. Zuzana Faboková
17.4.2020Spomienka EPOS 257 Dymová hora
V posledných dňoch v čase ohrozenia ľudí koronavírusom sa hlavné mesto SR Bratislava príkladne stará o holý život marginalizovaných skupín ľudí bez domova. Aj toto je odvrátená strana pandémie. Ďakujeme vám všetkým priatelia!
Ponúkame nostalgický záber na výstavu z Prahy - Epos 257: Dymová hora a bratislavskú inštaláciu Bývanie je (nám) drahé. Nesú v sebe silný potenciál ako sa postarať o ľudí bez domova. Žiaľ život je nevyspytateľný a výstava uviazla v problémoch neskrotnej pandémie.
PhDr. Beáta Husová
17.4.2020MMB - Milujte múzeum Bratislavčania
MMB je inšpiratívna skratka. Môžete ju dešifrovať aj ako milujte múzeum Bratislavčania, či Múzeum má budúcnosť. V pravom slova zmysle ide o názov najstaršieho Múzea mesta Bratislavy. Je tu s vami aj v ťažkých časoch. Sleduje a zaznamenáva všetko aktuálne v prítomnosti a napĺňa tak misiu: 152 rokov pamätáme na budúcnosť.
PhDr. Beáta Husová

Zobraziť výber stĺpcov tabuľky »

 

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Múzeum žije!

Zobraziť aktuálne dokumenty | archív dokumentov | dokumenty vrátane archívu

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa