Orientačná ponuka


Bratislava

Múzeum mesta Bratislavy - Oficiálne internetové stránky


Vyhľadávanie

 
 

Hlavná ponuka

Preskočiť ponuku

Cesta: Titulka > Domov

 

Nepela / Osamelý krasokorčuliar / výstava online

Nepela_vystava
Vo výstavných priestoroch v suteréne Múzea dejín mesta v Starej radnici pripravilo Slovenské olympijské a športové múzeum v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy výstavu o fenomenálnom krasokorčuliarovi Ondrejovi Nepelovi. Výstava zostáva zatvorená. Slovenské olympijské a športové múzeum posiela návštevníkom virtuálny pohľad na výstavu o našom Ondrejovi, ako ho volali všetci fanúšikovia ešte v čase jeho najväčšej slávy. Dňa 22. januára 2021 si verejnosť pripomenula jeho 70. narodeniny.
 

 
 

Osamelý krasokorčuliar / Ondrej Nepela (1951 - 1989)

SOŠV - Slovenské olympijské a športové múzeum pripravilo a nainštalovalo v Múzeum mesta Bratislavy výstavu, ktorá mala byť sprístupnená verejnosti 22. 1. 2021, kedy uplynulo sedemdesiat rokov od narodenia Ondreja Nepelu. 

Výstava žiaľ ostáva pre verejnosť uzavretá a čaká na svojich návštevníkov. Zatiaľ si s nami zaspomínajte prostredníctvom dokumentu online na skromného chlapca, ktorého poznal celý svet a zviditeľňoval vtedajšie Československo.

Riaditeľka múzea Zdena Letenayová o výstave píše: Prečo sme zvolili takýto názov? Chceme sa na výstave venovať práve osamelosti, ktorú prináša športový život, ale aj výnimočnosti krasokorčuliara z Bratislavy. Ale upozorňujem, nehľadajte na výstave bulvárne informácie. Tie jednoducho do múzea nepatria! 

Na jednom zo stretnutí so športovcami som sa zhovárala s novinárom a bývalým predsedom Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu Ľubomírom Zemanom. Bol to necelý mesiac po tom, ako umrel Ondrej Nepela a ja som sa pána Zemana popýtala, či by sa nedala získať Nepelova športová pozostalosť“, spomína riaditeľka SOŠV - Slovenské olympijské a športové múzeum, Zdena Letenayová. On ochotne prisľúbil pomoc a skutočne onedlho (presný dátum je podľa Knihy prírastkov v múzeu uvedený 24. marec 1989) pani Nepelová darovala synovu pozostalosť do múzea. Odovzdanie bolo veľmi emocionálne, pretože  pani Nepelová sa zo smrti Ondreja nikdy celkom nespamätala. Navyše rok pred jeho smrťou, na Nový rok 1988, zomrel aj jej manžel, Ondrejov otec. Dodnes vidím jej ubolené oči. Napriek tomu však vyslovila želanie, aby sa aspoň takto na Ondríka nezabudlo... 

Predmety, ktoré darovala bol skutočný poklad. Patria k najvzácnejším akvizíciám múzea. Nechýba medzi nimi zlatá olympijská medaila zo Sappora 1972, medaily, diplomy, poháre a šerpy zo svetových aj európskych šampionátov. 

Nepelovu pozostalosť múzeum doplnilo viackrát, aj keď išlo o nepriame predmety. Napríklad v pozostalosti Gaba Zelenaya bolo uložené označenie, ktoré používal ako rozhlasový reportér na zimných olympijských hrách v Sappore v roku 1972. Bol priamym svedkom Nepelovho zlatého triumfu. Text znie: „To Mr. (ujo) Zelenay srdečne Ondrej (Nepela)“. 

Ale v zbierke múzeum vlastní aj trofej pre najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia, ktorú Nepelovi posmrtne udelili v roku 2000. Prevzala ju jeho dlhoročná trénerka a „druhá mama“ Hilda Múdra. Aj táto trofej si našla miesto v múzeu.  

Pred rokom zomrela v ústraní aj posledná priama príbuzná Ondreja Nepelu, jeho sestra Lenka. Vďaka informácii syna pani Hildy Múdrej, Pavla Múdreho, sa podarilo nakontaktovať na syna Ondrejovej sesternice Martina Dziaka, ktorý pozostalosť spravoval.

Múzeum opäť zachránilo doslova poklady: Nepelove osobné predmety z pôsobenia v Holiday on Ice, viacero plagátov – nechýba ani z jediného vystúpenia v Carnegie Hall v New Yorku, osobnú korešpondenciu, aj fotografie. 

Práve spomínané predmety múzeum prezentuje verejnosti po prvý raz v histórii počas výstavy „Osamelý krasokorčuliar“, ktorá je inštalovaná v  priestoroch spoluorganizátora výstavy - Múzea mesta Bratislavy. Výstava sa koná pod záštitou Matúša Valla primátora hlavného mesta SR Bratislava.  

Zdenka Letenayová, riaditeľka SOŠV – Slovenské olympijské a športové múzeum  

 
Kontakt: PhDr. Beáta Husová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 15.1.2021 / 1.4.2021
 

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Vyberáme:


Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.

web & design , redakčný systém

  Prihlásiť sa